28 oktober, 2025
Taxeförändringar inför 2026
Häromveckan togs beslut i Njudung Energis styrelse kring taxejusteringar inför 2026. Fjärrvärmetaxorna beslutas av vår styrelse och taxorna avseende vatten och avlopp föreslår vi kommunfullmäktige besluta om under hösten. Gällande elnätstaxor pågår diskussioner med EON och där väntas beslut komma från styrelsen i november. De nya taxorna hittar du i sin helhet på njudung.se när de är beslutade och klara för publicering.
Fjärrvärme
Fjärrvärmepriset följer både branschens och ekonomins utveckling och en höjning av fjärrvärmetaxorna är därför nödvändig. Från årsskiftet kommer en höjning på 3% att genomföras av den fasta och rörliga avgiften. För en villakund som förbrukar 15 000 kWh fjärrvärme per år ökar kostnaden med ca 630 kr/år i Sävsjö respektive ca 600 kr/år i Vetlanda.
Varför höjs taxan?
Under 2025 har tillgången till bränsle varit stabil. Bränslemarknaden är dock fortsatt orolig. Reservdelar, varor och tjänster ligger kvar på en hög nivå och oroligheter i vårt närområde påverkar fortfarande vår valuta och de varor vi köper negativt.
Vatten och avlopp
Vatten och avloppsverksamheten är ett eget taxekollektiv och är självfinansierad där kostnaderna ska finansieras av VA-taxan. VA-kollektivet får inte bedrivas med vinst och vår målsättning är att finansieringen ska ske med taxan till 100%.
Sävsjö kommun
VA-verksamheten i Sävsjö har de senaste åren gjort en ambitionsökning till viss del beroende på ett uppdämt reinvesteringsbehov. Detta gäller både i ledningsnät och insatser på andra delar såsom utbyte av maskinell utrustning i våra VA-anläggningar.
Den föreslagna höjningen ligger på 5% på brukningsavgiften.
Det kommer för en enskild abonnent med normalförbrukning innebära en kostnadsökning med ca 44 kr per månad.
Vetlanda kommun
VA-taxan föreslås vara oförändrad inför 2026.
Elnät
En eventuell förändring av elnätstaxorna kommer att beslutas under hösten.